A surprisingly affordable smartphone that perfectly fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Apple iPhone 15 Plus | |
| Screen | 6.7 inches |
| Pixels | 1290 x 2796 |
| Storage | 256 GB |
| Ram | 6 GB |
| CPU | Apple A16 Bionic, Hexa-Core, 2x3.46 GHz & 4x2.02 GHz |
| Weight |
7.09 ounces
(201 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | No |
| Rear Camera | 48 MP |
| Front Camera | 12 MP |
| Battery | 4383 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Display Cutout | Punch Hole |
| OS | iOS (Last OS info: iOS 17) |
| Release Date | September 2023 |
Apple iPhone 14 Pro Max
Apple iPhone 15 Pro Max
Apple iPhone 16 Pro Max
Apple iPhone 15 Pro
Apple iPhone 16 Plus