A high-end smartphone that does not take up much space. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone. It is not the lightest phone ever, but still easy to carry around in most circumstances.
| Apple iPhone 14 Pro | |
| Screen | 6.1 inches |
| Pixels | 1179 x 2556 |
| Storage | 256 GB |
| Ram | 6 GB |
| CPU | Apple A16 Bionic, Hexa-Core, 2x3.46 GHz & 4x2.02 GHz |
| Weight |
7.27 ounces
(206 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | No |
| Rear Camera | 48 MP |
| Front Camera | 12 MP |
| Battery | 3200 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Display Cutout | Punch Hole |
| OS | iOS (Last OS info: iOS 16) |
| Release Date | September 2022 |
Apple iPhone 15 Pro
Apple iPhone 14 Pro Max
Apple iPhone 16 Pro Max
Apple iPhone 15 Pro Max
Apple iPhone 17