A mid-priced smartphone that perfectly fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Samsung Galaxy A14 | |
| Screen | 6.6 inches |
| Pixels | 1080 x 2408 |
| Storage | 64 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Mediatek MT6769 Helio G80, Octa-Core, 2x2.0 GHz & 6x1.8 GHz |
| Weight |
7.09 ounces
(201 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 1000 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 5000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, on the side |
| Display Cutout | Notch |
| OS | Android (Last OS info: Android 13) |
| Release Date | March 2023 |
Samsung Galaxy A14 5G
Samsung Galaxy A13 5G
Samsung Galaxy A13
Samsung Galaxy A54
Samsung Galaxy A12