An affordable smartphone that easily fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Xiaomi Redmi Note 11S 4G | |
| Screen | 6.43 inches |
| Pixels | 1080 x 2400 |
| Storage | 64 GB |
| Ram | 6 GB |
| CPU | Mediatek Helio G96, Octa-Core, 2x2.05 GHz & 6x2.0 GHz |
| Weight |
6.31 ounces
(179 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 1000 GB |
| Rear Camera | 108 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 5000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, on the side |
| Display Cutout | Punch Hole |
| OS | Android (Last OS info: Android 11) |
| Release Date | January 2022 |
Samsung Galaxy A14 5G
OnePlus Nord N10
Samsung Galaxy A13 5G
Motorola Moto G9 Plus
Samsung Galaxy A13