A mid-priced smartphone that easily fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Samsung Galaxy Grand Duos | |
| Screen | 5 inches |
| Pixels | 480 x 800 |
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | ? |
| Weight |
5.71 ounces
(162 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 2100 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to v4.2.2 (Jelly Bean)) |
| Release Date | ? |
Alcatel 1
AT&T Radiant Core
Samsung Galaxy S4
Motorola Moto G (3rd Generation)
Samsung Galaxy XCover7 Pro
The Samsung Galaxy Grand Duos is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Samsung Phone Comparison Small Android Phones