A mid-priced smartphone that perfectly fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone. It is not the lightest phone ever, but still easy to carry around in most circumstances.
| Huawei Y9s | |
| Screen | 6.59 inches |
| Pixels | 1080 x 2340 |
| Storage | 128 GB |
| Ram | 6 GB |
| CPU | Kirin 710F, Octa-Core, 4x2.2 GHz & 4x1.7 GHz |
| Weight |
7.27 ounces
(206 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 512 GB |
| Rear Camera | 48 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 4000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, on the side |
| Display Cutout | None |
| OS | Android (Last OS info: Android 9) |
| Release Date | November 2019 |
Nokia XR30
OnePlus Nord N30
Motorola Moto G9 Plus
Samsung Galaxy A54
Honor View 10