A mid-priced smartphone that perfectly fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Motorola Edge 2023 | |
| Screen | 6.6 inches |
| Pixels | 1080 x 2400 |
| Storage | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | MediaTek Dimensity 7030, Octa-Core, 2x2.5 GHz & 6x2.0 GHz |
| Weight |
5.93 ounces
(168 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | No |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 4400 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, integrated in the display |
| Display Cutout | Punch Hole |
| OS | Android (Last OS info: Android 13) |
| Release Date | October 2023 |
Motorola Edge (2022)
Motorola Razr (2024)
Motorola Edge 2024
Nothing Phone (2)
Xiaomi Poco F5