A very affordable smartphone that perfectly fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
|
Samsung Galaxy A14 5G, 64GB, Black - Unlocked (Renewed) For $98.00 on Amazon (As of Apr 29, 2026, 05:10 PST - Details) | |
| Screen | 6.6 inches |
| Pixels | 1080 x 2408 |
| Storage | 64 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | MediaTek Dimensity 700, Octa-Core, 2x2.2 GHz & 6x2.0 GHz |
| Weight |
7.13 ounces
(202 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 1000 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 5000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, on the side |
| Display Cutout | Notch |
| OS | Android (Last OS info: Android 13) |
| Release Date | January 2023 |
Buy this smartphone:
Samsung Galaxy A14 5G, 64GB, Black - Unlocked (Renewed)
For $98.00 on Amazon (As of Apr 29, 2026, 05:10 PST - Details)
For $98.00 on Amazon (As of Apr 29, 2026, 05:10 PST - Details)
Samsung Galaxy A13 5G
Samsung Galaxy A13
Samsung Galaxy A12
OnePlus Nord N10
Samsung Galaxy A32 5G