An affordable smartphone that perfectly fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
|
Moto G Power 5G | 2024 | Unlocked | Made for US 8/128GB | 50MP Camera | Midnight Blue For $129.99 on Amazon (As of May 13, 2026, 03:39 PST - Details) | |
| Screen | 6.7 inches |
| Pixels | 1080 x 2400 |
| Storage | 128 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | MediaTek Dimensity 7020 |
| Weight |
7.09 ounces
(201 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 5000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, on the side |
| Display Cutout | Punch Hole |
| OS | Android (Last OS info: Android 14) |
| Release Date | 2024 |
Buy this smartphone:
Moto G Power 5G | 2024 | Unlocked | Made for US 8/128GB | 50MP Camera | Midnight Blue
For $129.99 on Amazon (As of May 13, 2026, 03:39 PST - Details)
For $129.99 on Amazon (As of May 13, 2026, 03:39 PST - Details)
Samsung Galaxy A16 4G
Oneplus Nord N10 5G
Samsung Galaxy A17 5G
Motorola Moto G Power (2026)
Samsung Galaxy A25 5G