A mid-priced smartphone that perfectly fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
This is a variation of Samsung Galaxy A15 A155M 128GB Dual-SIM GSM Unlocked Android Smartphone (Latin America Version) - Blue Black
| Samsung Galaxy A15 | |
| Screen | 6.5 inches |
| Pixels | 1080 x 2340 |
| Storage | 128 GB |
| Ram | 6 GB |
| CPU | MediaTek Helio G99, Octa-Core, 2x2.2 GHz & 6x2.0 GHz |
| Weight |
7.05 ounces
(200 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 1000 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 5000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, on the side |
| Display Cutout | Punch Hole |
| OS | Android (Last OS info: Android 14) |
| Release Date | December 2023 |
Samsung Galaxy A14 5G
OnePlus Nord N10
Motorola Moto G9 Plus
Samsung Galaxy A17 5G
Samsung Galaxy A16 4G