A mid-priced smartphone you can easily operate with one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone. Perfect, if you don't mind carrying around some additional weight.
|
8849PRO Tank 3s 5G Rugged Smartphone, Android 14 Waterproof Rugged Phone with Projector, 32GB+512GB, 6.79’’ Unlocked Cell Phones Compatible with T-Mobile/Verizon, 1TB Expand/66W Fast Charging/GPS/OTG For $659.99 on Amazon (As of May 25, 2026, 11:08 PST - Details) | |
| Screen | 6.79 inches |
| Pixels | 1080 x 2460 |
| Storage | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | MTK Dimensity 8200 |
| Weight |
21.32 ounces
(604 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 64 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 15600 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 13) |
| Release Date | ? |
Buy this smartphone:
Htc U24 Pro
Ulefone Armor 30 Pro 5G
HTC U23 Pro
Nothing Phone (3)
Sony Xperia 1 VII