A mid-priced smartphone that perfectly fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Motorola Moto G24 | |
| Screen | 6.56 inches |
| Pixels | 720 x 1612 |
| Storage | 256 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Mediatek MT6769Z Helio G85 |
| Weight |
6.38 ounces
(181 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, on the side |
| Display Cutout | Punch Hole |
| OS | Android (Last OS info: Android 14) |
| Release Date | 2024 |
Motorola Moto G (2024)
Motorola Moto G15
Motorola Moto G - 2025
Samsung Galaxy A06
Motorola Moto g 5G (2024)