A surprisingly affordable smartphone that easily fits in one hand.
| Motorola Moto G Power (2020) | |
| Screen | 6.4 inches |
| Pixels | 1080 x 2300 |
| Storage | 64 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 665, 8 Cores, 4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver |
| Weight |
7.02 ounces
(199 grams)
|
| Dual-Sim | No |
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 16 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 5000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, on the back |
| Display Cutout | Punch Hole |
| OS | Android (Last OS info: Android 10) |
| Release Date | 2020 |
Samsung Galaxy A50
Motorola Moto G Power 5G (2023)
OnePlus Nord N200
Samsung Galaxy A20
LG Stylo 6