A mid-priced smartphone that easily fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone. It is not the lightest phone ever, but still easy to carry around in most circumstances.
This is a variation of Google Pixel 10 - Unlocked Android Smartphone - Gemini AI Assistant, Advanced Triple Rear Camera, Fast-Charging 24+ Hour Battery, and 6.3" Actua Display - Indigo - 128 GB (2025 Model)
|
Google Pixel 10 - Unlocked Android Smartphone - Gemini AI Assistant - Advanced Triple Rear Camera, Fast-Charging 24+ Hour Battery, and 6.3" Actua Display - Obsidian - 128 GB (2025 Model) For $599.00 on Amazon (As of May 17, 2026, 23:05 PST - Details) | |
| Screen | 6.3 inches |
| Pixels | 1080 x 2424 |
| Storage | 128 GB |
| Ram | 12 GB |
| CPU | Google Tensor G5, 8 Cores, 1x3.78GHz & 5x3.05GHz & 2x2.25GHz |
| Weight |
7.2 ounces
(204 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | No |
| Rear Camera | 48 MP |
| Front Camera | 10.5 MP |
| Battery | 4970 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, integrated in the display |
| Display Cutout | Punch Hole |
| OS | Android (Last OS info: Android 16) |
| Release Date | 2025 |
Buy this smartphone:
Google Pixel 8 Pro
Google Pixel 9
Google Pixel 8
Samsung Galaxy S25 FE
Google Pixel 10a