A mid-priced smartphone you can easily operate with one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Nothing Phone (3a) | |
| Screen | 6.77 inches |
| Pixels | 1080 x 2392 |
| Storage | 256 GB |
| Ram | 12 GB |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 (SM7635), 8 Cores, 1x2.5GHz & 3x2.4GHz & 4x1.8GHz |
| Weight |
7.09 ounces
(201 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | No |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 5000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, integrated in the display |
| Display Cutout | Punch Hole |
| OS | Android (Last OS info: Android 15) |
| Release Date | 2025 |
Nothing Phone (2)
Nothing Phone (4a) Pro
Motorola Edge (2022)
Xiaomi Poco F7 Ultra
OnePlus 15R