A mid-priced smartphone that perfectly fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone. A bit heavier then most smartphones. Go for it, if you don't mind carrying around some additional weight.
|
Ulefone RugKing 3 Pro Rugged Phone Unlocked, Octa-core 16GB+128GB/2TB, Android 15, 6.56" 120Hz, 48MP+2MP+8MP, 5600mAh, IP69K & IP68 Proof, Water-Lock, Dock Charging, Al Assistant(Gemini), Orange For $177.99 on Amazon (As of May 12, 2026, 09:51 PST - Details) | |
| Screen | 6.56 inches |
| Pixels | 720 x 1612 |
| Storage | 128 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Unisoc T7250, 8 Cores |
| Weight |
10.09 ounces
(286 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 48 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5700 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 15) |
| Release Date | 2025 |
Buy this smartphone:
Motorola Moto G (2024)
Motorola Moto G - 2025
Ulefone Note 16 Pro
Xiaomi Redmi 15 5G
Motorola Moto G Power 5G