A mid-priced smartphone you can easily operate with one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
|
XIAOMI Redmi Note 15 5G Ai (Compatible with Tmobile Mint Tello Global) (256GB + 8GB) 6.77" NFC 120Hz 108MP Triple Cam Unlocked Model 25098RA98G Dual Sim (Black) For $263.00 on Amazon (As of May 11, 2026, 17:54 PST - Details) | |
| Screen | 6.77 inches |
| Pixels | 1080 x 2392 |
| Storage | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3, 8 Cores |
| Weight |
6.28 ounces
(178 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 108 MP |
| Front Camera | 20 MP |
| Battery | 5520 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, integrated in the display |
| Display Cutout | Punch Hole |
| OS | Android (Last OS info: Android 15) |
| Release Date | 2026 |
Buy this smartphone:
Xiaomi Redmi Note 14 5G
Samsung Galaxy A25 5G
Motorola Moto G Stylus 5G - 2024
HTC U23 Pro
Motorola Moto G Stylus 2025