A surprisingly affordable smartphone with a big display. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone. It is not the lightest phone ever, but still easy to carry around in most circumstances.
|
BLU K2 | Unlocked | 6.88” HD+ Display | 13MP Main Camera + 8MP Selfie Camera | 64GB | 5,000mAh Battery | Android 15 | US Version | US Warranty | Black-Blue For $79.99 on Amazon (As of May 21, 2026, 23:48 PST - Details) | |
| Screen | 6.88 inches |
| Pixels | 720 x 1600 |
| Storage | 64 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Unisoc SC9863A, 8 Cores |
| Weight |
7.16 ounces
(203 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, on the back |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 15) |
| Release Date | 2025 |
Buy this smartphone:
Samsung Galaxy A06
Motorola Moto G (2024)
Motorola Moto g 5G (2024)
Motorola Moto G - 2025
Samsung Galaxy A03s