A surprisingly affordable smartphone that easily fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| BLU Dash JR 4.0K | |
| Screen | 4 inches |
| Pixels | 480 x 800 |
| Storage | 0.5 GB |
| Ram | 0.25 GB |
| CPU | MediaTek, 1.3 GHz Dual-core |
| Weight |
3.7 ounces
(105 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 1500 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android V4.2 Jelly Bean ,upgradeable to v4.4 Kit Kat) |
| Release Date | ? |
The BLU Dash JR 4.0K is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Small Android Phones
Alcatel 1
HTC Touch Pro Sprint
AT&T Radiant Core
Samsung Galaxy S4
Apple iPhone SE (2020)