An affordable smartphone that easily fits in every pocket.
| Huawei Ascend P6 | |
| Screen | 4.7 inches |
| Pixels | 720 x 1280 |
| Storage | 8 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Huawei K3V2, 1.5GHz Quad-Core |
| Weight |
4.23 ounces
(120 grams)
|
| Dual-Sim | No |
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 2000 mah |
| Removable Battery | ? |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 4.2) |
| Release Date | ? |
Motorola Moto G (3rd Generation)
Samsung Galaxy S4
Alcatel Ideal
AT&T Radiant Core
Samsung Galaxy A10e