A mid-priced smartphone that easily fits in every pocket.
| Huawei Honor 6 | |
| Screen | 5 inches |
| Pixels | 1080 x 1920 |
| Storage | 16 GB |
| Ram | 3 GB |
| CPU | HiSilicon Kirin 920, Quad-Core 1.7 GHz Cortex-A15 & Quad-Core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Weight |
4.64 ounces
(132 grams)
|
| Dual-Sim | No |
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 3100 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 4.4) |
| Release Date | ? |
BlackBerry Passport
Samsung Galaxy S4
Motorola Moto X4
Motorola Moto G Play
Motorola Moto G (3rd Generation)