A mid-priced smartphone that fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Huawei Ascend G7 | |
| Screen | 5.5 inches |
| Pixels | 720 x 1280 |
| Storage | 16 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | ? |
| Weight |
5.8 ounces
(164 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 3000 mah |
| Removable Battery | ? |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 4.4) |
| Release Date | ? |
Alcatel 1
Motorola Moto G (3rd Generation)
Samsung Galaxy S4
Samsung Galaxy S9
Apple iPhone XR