A very affordable smartphone that easily fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Lenovo S8 S898T+ | |
| Screen | 5.3 inches |
| Pixels | 720 x 1280 |
| Storage | 16 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | MediaTek MT6592, 1.4 GHz Octa-Core Cortex-A7 |
| Weight |
5.15 ounces
(146 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 2000 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 4.2) |
| Release Date | ? |
Alcatel 1
Samsung Galaxy S4
AT&T Radiant Core
Motorola Moto G (3rd Generation)
Apple iPhone SE (2020)
The Lenovo S8 S898T+ is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Small Android Phones