An affordable smartphone that does not take up much space. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
This is a variation of Polaroid A6BK 6-Inch Unlocked Smartphone with No Contract, 4G HSPA+ Dual SIM GSM, Android 4.4 KitKat, Black (Retail Packaging)
| Polaroid A6 | |
| Screen | 6.0 inches |
| Pixels | 540 x 960 |
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | 1.2 GHz Dual-Core processor |
| Weight |
4.8 ounces
(136 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 2100 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 4.4) |
| Release Date | ? |
Alcatel 1
AT&T Radiant Core
Samsung Galaxy S4
Motorola Moto G (3rd Generation)
Samsung Galaxy A03 Core
The Polaroid A6 is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Small Android Phones