A mid-priced smartphone that easily fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Samsung Galaxy Core 2 G355M | |
| Screen | 4.5 inches |
| Pixels | 480 x 800 |
| Storage | 4 GB |
| Ram | 0.75 GB |
| CPU | ? |
| Weight |
4.87 ounces
(138 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 2000 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 4.4.2) |
| Release Date | ? |
The Samsung Galaxy Core 2 G355M is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Samsung Phone Comparison Small Android Phones
Alcatel 1
AT&T Radiant Core
Samsung Galaxy S4
BLU C5 Max
HTC Touch Pro Sprint