A mid-priced smartphone that easily fits in every pocket.
| Samsung Galaxy S4 | |
| Screen | 5.0 inches |
| Pixels | 1080 x 1920 |
| Storage | 16 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | ? |
| Weight |
4.59 ounces
(130 grams)
|
| Dual-Sim | No |
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 2600 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to v5.0 (Lollipop)) |
| Release Date | ? |
AT&T Radiant Core
Motorola Moto G (3rd Generation)
BlackBerry Passport
Samsung Galaxy A10e
Motorola Moto X4
The Samsung Galaxy S4 is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Samsung Phone Comparison Small Android Phones