A mid-priced smartphone that fits in every pocket.
This is a variation of Samsung Galaxy S7 Edge G935A 32GB AT&T - Black Onyx
| Samsung Galaxy S7 Edge | |
| Screen | 5.5 inches |
| Pixels | 1440 x 2560 |
| Storage | 32 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820, Dual-Core 2.15 GHz Kryo & Dual-Core 1.6 GHz Kryo |
| Weight |
5.54 ounces
(157 grams)
|
| Dual-Sim | No |
| SD-Card | Up to 200 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 3600 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 6.0) |
| Release Date | ? |
The Samsung Galaxy S7 Edge is on the following charts:
Smartphones Samsung Phone Comparison Small Android Phones
Samsung Galaxy S8+
BlackBerry Passport
BlackBerry KEYone
LG G6
Samsung Galaxy Note 8