An affordable smartphone that easily fits in every pocket.
| LG K7 | |
| Screen | 5 inches |
| Pixels | 480 x 854 |
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1.5 GB |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 210, 1.1 GHz Quad-Core |
| Weight |
4.9 ounces
(139 grams)
|
| Dual-Sim | ? |
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 2045 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 5.1) |
| Release Date | ? |
The LG K7 is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Small Android Phones
Alcatel 1
AT&T Radiant Core
Motorola Moto G (3rd Generation)
Samsung Galaxy S4
BLU C5 Max