A high-end smartphone that fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Samsung Galaxy Note 7 | |
| Screen | 5.7 inches |
| Pixels | 1440 x 2560 |
| Storage | 64 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Samsung Exynos 8890 Octa, Quad-Core 2.3 GHz Mongoose & Quad-Core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| Weight |
5.96 ounces
(169 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 256 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 3500 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 6.0) |
| Release Date | ? |
The Samsung Galaxy Note 7 is on the following charts:
Smartphones Samsung Phone Comparison Small Android Phones
Samsung Galaxy S9
Honor View 10
Motorola Moto G9 Plus
Samsung Galaxy Note 9
Samsung Galaxy S10