A mid-priced smartphone that easily fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
This is a variation of Huawei P9 Lite 16GB VNS-L21 Dual-SIM Factory Unlocked Smartphone - International Version with No Warranty (White)
| Huawei P9 Lite | |
| Screen | 5.2 inches |
| Pixels | 1080 x 1920 |
| Storage | 16 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | HiSilicon Kirin 650, Quad-Core 2.0 GHz Cortex-A53 & Quad-Core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| Weight |
5.19 ounces
(147 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 256 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 3000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 6.0) |
| Release Date | ? |
Honor View 10
Samsung Galaxy S9
Samsung Galaxy A13
LG G6
Apple iPhone 11 Pro