A mid-priced tablet that easily fits in every handbag.
|
reMarkable Paper Pro Move | Ultraportable Color 7.3" Paper Tablet with Marker Plus | The Digital Pocket Notebook for Productivity on The Go For $499.00 on Amazon (As of May 21, 2026, 23:40 PST - Details) | |
| Brand | reMarkable |
| OS | reMarkable OS |
| OS Details | reMarkable OS or newer - Details |
| Screen | 7.3 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1696 x 954
(Ratio: 1.78)
|
| Storage | 64 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | NXP i.MX93 (2 cores) |
| Weight |
8.1 ounces
(230 grams)
|
| SD-Card | No |
| Rear Camera | No |
| Front Camera | No |
| Battery | 2334 mAh |
| Battery Life | ?h - Details |
| Release Date | 2025 |
Buy this tablet:
reMarkable Paper Pro
Apple iPad mini (6th Generation)
Apple iPad mini (5th Generation)
Apple iPad Air 2
Apple iPad Mini