A very affordable Dell laptop that easily fits in every handbag.
This is a variation of 2016 Dell Inspiron 11.6" High Performance Laptop, Intel Celeron Dual-Core Processor, 2GB RAM, 32GB eMMC SSD, Webcam, WIFI, HDMI, Windows 10, 1 Year Microsoft Office 365
| Dell Inspiron i3168 | |
| Brand | Dell |
| Screen | 11.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 32 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 32 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Intel Celeron N3050 1.6 GHz (Braswell Dual-Core) |
| GPU | Intel HD |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
2.82 pounds
(1279 grams)
|
| Release Date | ? |
Asus VivoBook E203MA
Lenovo IdeaPad 100S
Asus Chromebook CX1100
Acer Chromebook C732
HP Chromebook 11a-na0021nr
The Dell Inspiron i3168 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 200 Dollar Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Dell Laptop Comparison