A very affordable Lenovo laptop .
| Lenovo ThinkPad T430 | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1600 x 900 |
| Display Technology | TN |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 128 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 128 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-3320M 2.6 GHz (3rd gen Ivy Bridge Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 4000 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight |
4.92 pounds
(2232 grams)
|
| Release Date | June 2012 |
The Lenovo ThinkPad T430 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 200 Dollar Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Lenovo Laptop Comparison
HP 14-cf0014dx
Apple MacBook Air
Asus Vivobook Go M515DA-WS33
HP
Acer Aspire 3 A315-24P-R7VH