A surprisingly affordable HP laptop .
| HP EliteBook 8470p | |
| Brand | HP |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 320 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-3320M 2.6 GHz (3rd gen Ivy Bridge Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 4000 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight |
4.95 pounds
(2245 grams)
|
| Release Date | 2012 |
Dell Latitude E6420
HP EliteBook 840 G1
Dell Inspiron 3565
Lenovo B50-45 59441916
Lenovo IdeaPad 1 14
The HP EliteBook 8470p is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 200 Dollar Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar HP Laptop Comparison