An affordable Samsung laptop that easily fits in every handbag.
|
Samsung Chromebook 4 (2021 Model) 11.6" Intel UHD Graphics 600/ Celeron Processor N4020, 4GB, 32GB, Wi-Fi - (XE310XBA-KA1US) For $249.99 on Amazon (As of May 13, 2026, 08:58 PST - Details) | |
| Brand | Samsung |
| Screen | 11.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | TN |
| Brightness | 210 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 32 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Intel Celeron N4020 (2 cores) |
| GPU | Intel UHD Graphics 600 |
| Operating System | Chrome OS |
| Weight |
2.6 pounds
(1179 grams)
|
| Release Date | 2020 |
Buy this laptop:
Asus VivoBook Go 12 L210MA-DS02
Asus Chromebook CM14
HP Chromebook 11a-na0021nr
Asus VivoBook Go 15 L510 L510MA-AS02
Asus Chromebook CX1100
The Samsung Chromebook 4 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar