A surprisingly affordable Lenovo laptop .
| Lenovo Thinkpad T420 | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 320 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-2520M 2.5 GHz (2nd gen Sandy Bridge Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 3000 |
| Operating System | Windows 7 |
| Weight |
4.9 pounds
(2223 grams)
|
| Release Date | February 2011 |
The Lenovo Thinkpad T420 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 200 Dollar Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Lenovo Laptop Comparison
Lenovo IdeaPad
Lenovo IdeaPad 330
Asus Chromebook CM14
HP EliteBook 840 G1
Dell Latitude E6420