A very affordable Acer laptop .
| Acer Aspire One | |
| Brand | Acer |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 32 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 32 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Intel Celeron N3050 1.6 GHz (Braswell Dual-Core) |
| GPU | Intel HD |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
3.5 pounds
(1588 grams)
|
| Release Date | ? |
Lenovo IdeaPad 120s
HP Chromebook 14a-na0023nr
HP Chromebook 14a-na0021nr
Asus VivoBook E203MA
HP Chromebook 14a-na
The Acer Aspire One is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 200 Dollar Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Acer Laptop Comparison